הבדל בין טקטיקה ואסטרטגיה

אסטרטגיה – תכנון מערכתי בעל היקף גדול לטווח ארוך שתכליתו שינוי מערך כוחות בשוק או מצב נתון קיים באמצעות מהלכים טקטיים מובנים ו/או מהלכים המוגדרים כאסטרטגיים

מהלכים אסטרטגיים מוכוונים ומתוכננים מראש, מטרתם השגת יעד משמעותי בהיקפו והשלכות משמעותיות לשינוי מצב קיים. אבני הדרך או התוכנית להשגת השינוי היא טקטיקה, כאשר האסטרטגיה היא המכנה המשותף המאפיין את הטקטיקות אותן נוקטים.

השפעת מהלכים אסטרטגיים היא רב מערכתית וקיימת בעוצמה גדולה יותר מבחינת השינוי. לדוגמא, השפעות של מהלך האסטרטגי על יציבות פיננסית, שינוי מערך כוח האדם והכשרתו, הלוגיסטיקה וכדומה.

טקטיקה – נקיטת מהלכים בטווח זמן הקצר, להשגת יתרון, שימור סטטוס קוו קיים או סיכול מהלכים של מתחרים כאשר אוסף הטקטיקות מתגבשות בתכליתן כפעילות המשרתת את האסטרטגיה שנקבעה.

כדוגמה, ניתן לקחת יצרנית כלי רכב שנחשבת חברה עם נתח שוק קטן יחסית ורכבים קונבנציונאליים. מטרת החברה ליצור שינוי מהותי אסטרטגי שתכליתו הקמה וחדירה לשוק כלי הרכב ההיברידים והאוטונומיים.

כדי להשיג יעד אסטרטגי שמשמעותו נתח שוק גדול יחסית ושינוי בשוק, נדרש לנקוט במהלכים ראשוניים שהם בבסיסה של תוכנית אסטרטגית כגון שינוי דגמים, איכות מוצר, שינוי טכנולוגי וכדומה.

מהלך זה נחשב אסטרטגי מאחר והחברה משנה מהותית את הסטטוס או המיצוב הקיים שלה מיצרנית קטנה של רכבים קונבנציונאליים, ליצרנית בעלת נוכחות גדולה יותר בשוק הרכבים ההיברידיים והאוטונומיים, מתוך שאיפה להגדיל את נתח השוק שלה והמיצוב שלה בשוק זה.

טקטיקות או תוכנית העבודה שהחברה יכולה לנקוט בהן, נוגעות למיצוב שלה באמצעות פרסום בתקשורת ובאמצעי מדיה בכל הנוגע לשינויים הטכנולוגיים ואיכות המוצר, שיתופי פעולה עם יצרנים נוספים בתחום, רכש של חברות, כתבות בעיתונות הרכב המסבירות את יתרונות המוצר, הזמנת מובילי דעה לשימוש ברכב בהטבות משמעותיות וכדומה.

כדוגמא – במשחק כדורגל קיימת טקטיקה שבה נוקטים במשחק מסוים, להבדיל ממהלך לרכש אסטרטגי של כוכב מהשורה הראשונה לחיזוק הקבוצה בטווח הארוך. ההבדל הוא בעוצמת ההשפעה או השינוי וטווח הזמן הארוך הנוגע לרכש אסטרטגי, זאת לעומת שינוי טקטי במשחק כזה או אחר על פי הקבוצה שנגדה משחקים. ‎

דוגמא למהלך מלחמתי – כיבוש יעד על מפת שדה הקרב עשויה להקנות יתרון נקודתי, מהלך זה ייחשב טקטי. מצד שני אם ננקוט מהלך משמעותי לכיבוש ציר המורכב מנקודות אחיזה רבות השולטות על ציר תנועה מרכזי, (היקף, שינוי סופי ומהותי של יחסי הכוחות), הוא ייחשב כמהלך אסטרטגי הבנוי מטקטיקות מובנות, שמשמעותו שליטה על צירים מובילים ושינוי מערך הכוחות הכולל בשדה הקרב. ניתן להציג זאת באופן הבא:

יועץ עסקי - Envirogreen

מרבית העסקים בישראל נסגרים בטווח של 5 שנים - למרות שחלקם רווחיים. הסיבה העיקרית היא בעיות מימון והשקעות נדרשות!!

התקשרו עכשיו או השאירו פרטים לקביעת פגישת היכרות למינוף העסק!