ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים – הקדמה

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים היא משימה שונה מייעוץ לעסקים גדולים, אם כי במהות מדובר על עניין קונספטואלי דומה בביצוע שונה המתמקד יותר במנהלי העסק ובהנעתם לכיוונים מועדפים מבחינתם. על פי הגדרות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה:
  1. עסק זעיר מעסיק עד 4 עובדים, במחזור מכירות שנתי של עד מיליון ש"ח.
  2. עסק קטן הוא מעסיק בין 5 עד 20 עובדים במחזור מכירות שנתי של עד 20 מיליון ש"ח
  3. עסק בינוני מעסיק מ -11 עד 100 עובדים במחזור מכירות שנתי של עד 100 מיליון שח
  4. עסק גדול – כל מה שמעל הנקוב לעייל
עסק קטן כשהמנהלים בו הם גם העובדים, הייעוץ הוא בדרך כלל אישי החל מהשלבים הראשונים ופועל לשינוי תודעתי ישיר ללא משתנים ארגוניים מתווכים. עסקים גדולים יותר, מחייבים בחינה תפעולית וסריקה ארגונית מקיפה ובנויים נדבך על נדבך ותכלול נתונים (שעוברים אנליזה של דוחות כספיים ותפעוליים בעסק), עד שלבסוף מגיעים למקבלי ההחלטות עם מסקנות של מה שקיים ומה שניתן לעשות על מנת להשיג יעדים עסקיים. ניקח לדוגמא עסק עם 2 עובדים הפועלים באמצעות האינטרנט ומגייסים השקעות לעסקים גדולים. נניח שמחזור העמלות שלהם הוא כ – 30 מיליון ש"ח לשנה. בנוסף נניח כי שיעור הרווח הוא 90% מהמחזור או כ – 27 מיליון ש"ח. כיצד נגדיר את העסק? זעיר, קטן או בינוני? בהגדרה הפורמלית אנו חסרים את המונח הכמותי או טרזקציות המכירה והקניה של העסק. עסק שמכניס 30 מיליון ש"ח בשנה בגין 20 עסקאות שנתיות, פעילותו אינה גבוהה וייחשב כעסק קטן אך לא זעיר בגלל היקף ההכנסות. המסקנה היא שאין הגדרה חד משמעית להנחת הגודל, אך כשדנים בצורך העסק בייעוץ עסקי כזה או אחר, להיקף הפעילות ולגודל המערכת התפעולית יש חשיבות והעסק נחשב גדול יותר ככל שמספר העובדים או נותני השירות גדל.

למי מתאים ואיזה סוג ייעוץ נדרש

על פי הדוגמא לעייל, סביר להניח כי 2 עובדים מפיקים מהעסק הכנסות גבוהות וכנראה אין להם צורך במי שילמד אותם איך לפעול בשוק ההשקעות, אך יתכן ויידרשו לייעוץ מסוג אחר כדוגמת ייעוץ אסטרטגי להרחבת הפעילות העסקית כדוגמת כניסה לתחומים משיקים הכוללת גיוס עובדים נוספים, מיצוב, מוניטין וכדומה. בכל אופן הייעוץ יהיה אישי יותר מול מנהלי/עובדי העסק, ניתוח שווקים ופחות ברמה התפעולית הקיימת. ניקח דוגמא הפוכה של עסק המעסיק כ – 20 עובדים ומחזור מכירות שנתי של 30 מיליון ש"ח. להבדיל מהדוגמא הקודמת, נניח רווחים של כ – 2% מהמחזור השנתי או 600,000 ש"ח בשנה. יועץ עסקי יצטרך לאבחן מדוע הרווח נמוך יחסית, האם הוא נובע מתפעול לוקה בחסר, שוק שאינו מאפשר רווחים גבוהים יותר, חסום לשווקים חליפיים ו/או כל סיבה אחרת. כלומר, בדוגמא הראשונה, היועץ צריך לעסוק בסוגייה של מינוף העסק והרווחים ואילו בדוגמא השנייה בההשרדות עסקית והעלאת שיעורי הרווח.

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים – כיצד נבדוק מה הייעוץ תורם

כשניגשים לעבודת הייעוץ, נצטרך לקבוע מה מצבנו כיום (באמצעות עריכת אבחון ראשוני) לבין למה אנו חותרים (מטרות) ולאן אנו רוצים להגיע בסופו של דבר(יעדים). גם כאן צריך לזכור כי עבודת היועץ (בין אם עסקי, אסטרטגי או פיננסי) היא בעיקר קונספטואלית ועובדת על תפיסת המנהלים את העסק ואת עצמם. שינוי תודעתי הוא תכלית היעוץ והצלחה תיקבע על פי מידת יכולתו של היועץ ליצור שינוי מועיל. בנוסף, יצירת גמישות מחשבתית היא כר פורה לחשיבה מרחיבה ורעיונות חדשים. כלומר, לא תמיד תוצאת היעוץ היא כמותית ומיידית. יעוץ עוסק במרכיב התודעה, למרות שתוצאות עשויות לקרות בעוד מספר שנים קדימה. לכן, היועץ ומקבלי ההחלטות צריכים לחוש תהליך של שינוי תודעתי, למרות שתוצאות נבחנות בטווח זמן ארוך יחסית.

עלות ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים יכול לעבוד לפי שעה, באופן גלובלי או בהתאם לתוצאות. קביעת מחיר הייעוץ הוא פונקציה של מה שנדרש מהיועץ. במידה ונדרש שיפור תפעולי ו/או הוזלת עלויות בטווח הקצר ובהנחה כי מקבלי ההחלטות משתפים פעולה באופן מלא, ניתן לבחון שיטת עבודה על פי תוצאות, אם כי גישה זו מעמידה בסיכון את היועץ והן את בעלי העסק שעשויים לשלם שכר טרחה גבוה יחסית לעומת שכר טרחה לפי שעות או גלובלי. יתכן מצב בו היועץ מעביר את הדרוש תיקון וזה אינו מבוצע מכל מיני סיבות וכך היועץ אינו מקבל שכר עבור עבודתו ועשוי להפסיק את עבודתו בטרם הושלמה. מכשלה זו מהותית מבחינת היועץ והנועץ למרות שבמקרים מסוימים, מסקנותיו מיושמות בשלב מאוחר יותר. לכן רצוי לעתים לעבוד עם יועצים על בסיס פרויקט גלובלי או שעות עבודה שוות ערך לעבודתו כפונקציה של מה שנדרש להשיג. עניין נוסף הוא שמירת היועץ אובייקטיבי ומופנה אך ורק למשימה של שינוי תודעתי מבלי שיהיה מעורב בתחום העסקי ותוצאותיו. בכל אופן במקרים מסויימים ובמידה וליועץ מיומנות רבה בנושא מסויים, כדוגמת חישוב מיסים עירוניים, השגת התרים מסוגים שונים ובהנחה כי החיסכון בעלויות אינו דורש שעות עבודה מרובות מאחר וקיימת מומחיות מובנית של היועץ בתחום, ניתן לקבוע שכר טרחה על פי תוצאות או במילים אחרות שיעור מסך החיסכון. בנוסף, כל יועץ עסקי גובה סכום אחר בהתאם להערכתו את המוניטין שלו ו/או מה שמקובל בענף. הסכום יכול לנוע מ – 200 ש"ח לשעה ועד סכומים גבוהים של כ – 1,000 ש"ח לשעה ואף למעלה מכך. בכל מקרה עבודת הייעוץ משמעותה התייעלות בטווח הארוך ואפילו אם בחודשים הקרובים ההוצאות צפויות לעלות. עלות אותן שעות בטווח הארוך מתוכנן וצפוי להיות נמוך ביחס לתוצאות שיושגו. מכאן שקביעת שכר היועץ היא שילוב שבין מטרות ויעדים, מהות הייעוץ, מוניטין היועץ והמקובל בענף.

הייעוץ של חברת אינווירוגרין

יועצי החברה יודעים להתאים את סוג הייעוץ ואת מחירו, בהתאם למאפייני העסק והמטרות שיש להשיגן. החברה מעסיקה יועצים מהשורה הראשונה שיודעים את מלאכתם היטב. בנוסף, אנו מתאימים את המחירים ליכולותיו של העסק ומקבלי ההחלטות וכן למהות העבודה. ההגינות היא שם המשחק אצלנו עבור כל הצדדים וכפי שלמדנו, גישה זו משתלמת לטווח הארוך. היכולות שלנו נעים מהבנת התחום המסחרי, תכנון כלכלי קפדני, ניתוח שווקים שבו העסק פועל, מטרות ויעדים שיש להשיגם וגיוס שיתוף הפעולה של מקבלי ההחלטות. כמו כולם אנו דואגים למוניטין שלנו ולכן חשוב לנו להצליח בכל משימה שהתחייבנו כלפיה.

מה כולל ייעוץ עסקי לעסקים קטנים

ובכן, למעשה כל מה שנדרש בתחום הכלכלי והעסקי. אנו משקיעים באבחון העסק, הענף, מימון לעסקים, מקבלי ההחלטות, ניהול תזרים מזומנים ועל פי נתונים אלו, קובעים בשיתוף עם מקבלי ההחלטות מה נדרש. על אבחון לא ניתן להתפשר כי זהו עניין מהותי שחוסך לצדדים טרחה, זמן ועלות מיותרים. אם אנו רואים שהעלויות בטווח הקצר גבוהות מאשר יכולת העסק להוציא, נבהיר זאת ונחפש דרכים אחרות לגבות שכר עבור עמלנו. כמו כל עסק מצליח, אנו דואגים למוניטין החברה שלנו ומעוניינים לפעול באופן שבו כל הצדדים מרוצים.

השאירו פרטים או התקשרו עכשיו לתיאום פגישת הכוונה והיכרות ללא עלות וללא התחייבות כי אנו בטוחים בהצלחה המשותפת