ניהול תזרים מזומנים

עשרה טיפים לניהול תזרים מזומנים

ניהול תזרים מזומנים – הקדמה

ניהול תזרים מזומנים הוא תוצאה של החלטות עסקיות ופיננסיות שאנו לוקחים. לעתים באמצעות ליווי של יועץ עסקי ולעתים באופן עצמאי. בין אם זה עסק גדול או קטן ואפילו תא משפחתי. כלומר, כאשר מחליטים לרכוש מוצר או שרות ו/או לקבל הכנסות מגורם כלשהוא בין אם זה בידנו או לא, עדיין ההשלכות של ההחלטות או המציאות שנכפית עלינו, היא בעלת משמעות רבה מבחינת מצבנו הפיננסי. אפילו אם מצבנו העסקי טוב ואנו מרווחים, ניהול תזרים מזומנים הכרחי כיוון שלתזרים יש חיים משלו וקיים הבדל בינו לבין רווחים עסקיים. במקרים מורכבים מומלץ לפנות לייעוץ פיננסי לקבלת עזרה.

10 טיפים לניהול תזרים מזומנים:

טיפ – 1 רווחים הם לא תזרים מזומנים!!

כאשר עסק מרויח, אין משום קשר חד ערכי עם תזרים המזומנים. לדוגמא: עסק שמרויח 1 מיליון ש"ח לשנה, רכש נכס ב – 20 מיליון ש"ח עם החזר שנתי של קרן וללא ריבית (משכנתא) בסך של 1 מיליון ש"ח. תזרים המזומנים צפוי להיות בעייתי (במיוחד בגלל הוצאות הריבית), למרות רווחיו השוטפים הגבוהים יחסית.

טיפ – 2 – יש לקחת בחשבון ריביות, החזרי קרן הלוואות ועמלות!!

עסקים נוטים להמעיט בחשיבות הוצאות המימון השונות, בגלל העובדה שהן מחוייבות אחת לרבעון או תקופות ארוכות יותר. בנוסף רצוי לרשום קרן ההלוואות בנפרד מהוצאות הריבית. החזרי קרן משתנים תקופתית כמו גם הריביות (טבלת שפיצר) ויש לעדכנם מידי תקופה. עמלות אף הן משתנות ויש לבחון היטב את סכומן. גישה זו מאפשרת לבחון את החיסכון בהוצאות התזרימיות, כאשר אנו מחזירים חלק מקרן ההלוואות.

טיפ – 3 – כרטיסי אשראי – הוצאה שאינה קבועה!!

חברות האשראי גובות עמלות משתנות ובנוסף, ההוצאה אינה קבועה. עסקים נוטים לחשב סכום קבוע חודשי או תקופתי בגין הוצאות כרטיסי האשראי. לא חסרות דוגמאות לכך שבוצעו עסקאות בכרטיסי אשראי של העסק בסכומים גבוהים הרבה יותר ממה שרשום בדרך כלל בתזרים. חשוב לבדוק זאת!

טיפ 4 – כרטיס אשראי של העסק – הרוצח השקט!!

בעלי עסקים מסתובבים עם כרטיס האשראי של העסק או החברה מתוך תחושת שליטה וכן לצרכיהם האישיים. יש להגביל את השימוש בהוצאות העסק ולא לערבב עם הוצאות שהן אישיות ואפילו אישיות למחצה, כגון רכישת רכב, חופשות, ארוחות וכדומה.

טיפ 5 – ניהול תזרים מזומנים נפרד להוצאות עסקיות ואישיות!!

כאשר מבצעים ניהול תזרים מזומנים, יש להפריד בין הוצאות עסקיות עסקיות ואישיות של מנהלי ובעלי העסק. אנו נתקשה לנתח את יתרת התזרים המזומנים העסקי העתידי, כאשר אנו משופעים בהוצאות שהן אישיות ו/או אישיות למחצה. יש לציינן ולהדגישם על מנת להקל על אפשרות ניתוח התחזית העסקית והפוטנציאל התזרימי.

טיפ 6 – המציאות לא עובדת רק על פי תחזית!!

כאשר אנו עורכים ניהול תזרים מזומנים עתידי, יש סיכוי סביר שיחולו בו שינויים. בין אם הכנסה מאחרת להגיע, בין אם הוצאה חד פעמית, החלטה שגויה, הוצאות אישיות שלא נרשמו וכדומה. יש להשאיר מרווח מתאים ולתאם את ההוצאות, כך שתמיד יישאר מרווח בין מה שאנו מתכננים לבין מה שקורה בפועל. עסק שלא מגדיש לכך תשומת לב, סופו שייכנס בתקופות מסוימות לפערים ומצוקת תזרים. יועץ אסטרטגי טוב דואג לבנות תוכנית שתעמוד בכל התחזיות.

טיפ 7 – חופשות וחגים – הם חלק מתזרים המזומנים!!

יש עונות, חופשות וחגים שבהם יש ירידה בהכנסות העסק או עליה בהוצאות. כשבונים תחזית תזרם מזומנים, יש לקחת בחשבון ולעבוד לפי יומן שנה מסודר המצביע על הצפוי במהלך השנה. דוגמא לכך היא בניית תזרים מזומנים בחודש חגי תשרי. אם לא נבין כי בתקופה זו ישנם עסקים שההכנסות בתקופות מסויימות קטנות או שההוצאות עולות, אנו עלולים לחוות קשיים תזרימיים.

טיפ 8 – רצוי להכין תחזית לתזרים המזומנים לתקופה קצרה ככל שניתן!!

ככל שהתחזית היא לתקופה קצרה יותר, כך אנו מקטינים את הסיכוי לבצע טעות משמעותית שלא ניתן לתקנה. החשיבות של תזרים לתקופות קצרות ועוקבות היא בתשומת הלב שאנו משקיעים בבדיקתו, לעומת מצב שאין אנו מבצעים בדיקה שוטפת. מומלץ להכין תזרים מזומנים שבועי, אך בהעדר משאבים או לפי העניין מידי חודש באופן שיבטא את תזרים ההכנסות וההוצאות של המוסדות השונים והעסק בכלל.

טיפ 9 – השקעות בעסק – בתזרים מזומנים נפרד!!

השקעות מהותיות, רצוי שיירשמו בנפרד בתזרים המזומנים מאחר וכאשר באים ללמוד על איך העסק מתנהל, זה עלול להטות אותנו באופן שבו התזרים העסקי מתנהל. ניקח לדוגמא חברה שהחליטה להשקיע ברכישת נכס. תזרים המזומנים החודשי שלה, מייצר עודף של כ – 100,000 ש"ח. כעת נניח שקנינו מכונה בסכום של 480,000 ש"ח ב – 12 תשלומים (כל תשלום 40,000 ש"ח). אם לא נרשום את ההשקעה בסעיף נפרד, אנו עלולים להסיק כי העסק מייצר עודף של 60,000 ש"ח במקום 100,000 ש"ח ואנו עשויים לקבל מסקנות שגויות לגבי הפוטנציאל הגלום בו.

טיפ 10 – יש להכין פתרונות מראש לקשיים תזרימיים!!

כאשר אנו צופים קושי תזרימי בתקופה עתידית, רצוי שנתחיל למצוא פתרונות כבר עכשיו ולא נחכה לאי הודאות להנחות אותנו. לבעלי חברות ועסקים נטיה לחשוב שהפתרון יגיע, אבל במרבית המקרים הוא לא מגיע, וכך עשויה להתחיל הדרדרות פיננסית והוצאות מימון שהולכות וגדלות. כאן תוכלו לקרוא כיצד אנו יכולים לעזור בפתרונות מימון לעסקים.