הטעות וההזדמנות של חוק העדר

הקדמה

המאמר על חוק העדר דן בסוגיה האם כדאי לנו לפעול כמו כולם או ללכת בניגוד לזרם. חוק העדר למרות ההקשר הלכאורה המוני שלו, יש לו הסבר והוא בעיקר פועל מתוך איסטינקטים ראשוניים. כאשר הקהילה חשה בסכנה, כולם מתאגדים ופועלים באופן זהה בדומה לעדר בעלי חיים מעולם הטבע להגדלת הסיכויים להשרדות העדר מאחר ואינם בנויים לחשיבה מעמיקה. בעלי חיים מתוחכמים שורדים טוב יותר כאשר הם מפתחים אסטרטגיות המנצלות את תגובת העדר וכלליו.

המחשה לחוק העדר

נניח שנפוצה שמועה שבכוונת משרד האוצר להטיל מיסים על אחזקת נכסים משווים הכלכלי בשוק, תוך שנה. לפיכך, ירצו בעלי נכסים יקרים למכור את נכסיהם לפני מועד החלת החוק ולרכוש נכסים זולים יותר. כלומר זוהתה סכנה כלכלית והפרטים פועלים מהשפעת כוח חיצוני שמופעל עליהם.

סביר להניח שאותו כוח חיצוני עשוי לגרום להפסד כלכלי עוד בטרם הוחל. עד למועד החלת החוק, הנכסים היקרים יוזלו בשל הגדלת ההיצע וקיטון בביקוש (בשל עלות המס והקטנת הביקוש), מחיר נכסים זולים יחסית יעלה, אך מבקשי הדיור (להבדיל ממשפרי דיור ומחליפי דיור) ימתינו בשל המס והמחירים העולים. סביר להניח שהשוק ייכנס להאטה בעיקר בנכסי יוקרה ואולי אף בנכסים זולים יחסית אם כי סביר להניח שמחירי הנכסים הזולים יעלה בסה"כ למרות ההאטה.

הכלל, פועל בהתאם לאינסטיקט בסיסי שתוצאתו היא להיפטר מנכסי יוקרה וקניה לחילופין של נכסים זולים יחסית. נשאלת השאלה היכן הטעות ואיפה ההזדמנות? נניח שבעלי נכסים יקרים ימתינו ויספגו את המס. ייתכן שהמס יהיה בשיעור נמוך מירידת המחירים שעלולה להיווצר ובנוסף יתכן שעליית מחירי דירות זולות יחסית תתמתן בשל ההאטה בשוק.

כלומר, אי מכירת נכס יוקרה ואפילו רכישה של נכס יוקרה נוסף במחיר מוזל הוא פתרון במידה והכלל פועל על פי המצופה ממנו. בסופו של דבר, ניתוח כמותי של הזדמנויות ואפשרויות הוא לב העניין. כאן הטעות וכאן ההזדמנות.

מסקנות

בהנחה שבעלי נכסים יפעלו על פי הכללים של חוק העדר, הם צפויים להגדיל את ההפסד הכלכלי שלהם ואם יבחנו אפשרויות נוספות, הם עשויים לנצל הזדמנויות ואף להרוויח.
ניקח דוגמא לניצול הזדמנויות משוק ההון. נניח מניה במגמת ירידה מהירה. חלק ניכר מהמשקיעים (העדר) ירצו למוכרה, אך אם המניה היא בבסיסה טובה, משקיעים מפוקחים לא ימכרו ואף ירכשו ממנה כמות נוספת במהלך הירידה ובכך יצא הפסדם הזמני ברווח משמעותי בהמשך.

לסיכום – הצמדות לחוק העדר, עלולה להעלות את הסיכויים להפסד. מצד שני תגובה מפוקחת שאינה מושפעת רגשית מתפיסת הכלל, עשויה להעניק הזדמנויות. בחינה של כלל האפשרויות ותגובה בניגוד למגמת הכלל היא בהחלט אפשרות שצריך לבחון.

יועץ עסקי - Envirogreen

מרבית העסקים בישראל נסגרים בטווח של 5 שנים - למרות שחלקם רווחיים. הסיבה העיקרית היא בעיות מימון והשקעות נדרשות!!

התקשרו עכשיו או השאירו פרטים לקביעת פגישת היכרות למינוף העסק!